آموزش وردپرس
خانه / کاغذ دیواری آشپزخانه : راهنمای کامل انتخاب و خرید

کاغذ دیواری آشپزخانه : راهنمای کامل انتخاب و خرید


کاغذ دیواری یک بخش بسیار مهم در دکوراسیون هر بخشی از خانه است و آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. روزگاری که کاغذ دیواری فقط در اتاق نشیمن و اتاق خواب استفاده می شد گذشته است و کاغذ دیواری آشپزخانه نیز در طراحی داخلی جایگاهی ویژه پیدا کرده است. با پیشرفت هر روزه ی طراحی و تکنولوژی، کاغذ دیواری دیگر یک پوشش ساده نیست بلکه یک‌ اثر فوق العاده برای دکور آشپزخانه است. در ادامه با مجله دکوراسیون داخلی آیدی کالا همراه باشید :

 

خرد عام می گوید که کاغذ دیواری با مناطق مرطوب و نمناک مانند آشپزخانه سازگاری ندارد. اما با کمی خلاقیت و دانستن اینکه چگونه کاغذ دیواری را به آشپزخانه خود اضافه کنیم، می توانیم فضا را به طورکامل تغییر دهیم. کید وایلدر طراح می گوید: ” کاغذ دیواری فراتر از چیزی است که می توان با نقاشی انجام داد. ” او می افزاید:” اگرچه پوشش رنگ در برخی فضاها عالی است، اما قابل مقایسه با تجمل و زیبایی چند رول کاغذ دیواری نیست. تنوع و راحتی استفاده، یک جایگزین ایده آل برای کسانی است که می خواهند از سنت ها عبور کنند. در این مقاله، بسیاری از باورهای غلط را از بین‌ می‌بریم ‌و‌ ثابت می کنیم که کاغذ دیواری در آشپزخانه ایده ی بدی نیست. اینجا ۷ پیشنهاد برای استفاده از کاغذ دیواری که ارتقا آشپزخانه را تضمین می کند ارائه شده است.

۱.موردی با دوام و تمیز

کاشی و رنگ ( اکثر برند های رنگ گزینه ای با دوام بیشتر را برای آشپزخانه توصیه می کنند) گزینه ی بسیار آسان تری برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه مان به نظر می رسد. همانطور که می دانیم، طولی نمی کشد که آشپزخانه را به هم بریزیم. اگر آشپزهای نامرتبی هستیم، باید به طور جدی نوع مواد مورد استفاده برای دیوارهای آشپزخانه را در نظر بگیریم.

کاغذ دیواری های مرسوم به سرعت کثیف می شوند، ظاهر خود را از دست می دهند، بسیار نازک هستند و همه ی بو های نا مطبوع را جذب می کنند. ما باید از مواد پارچه ای یا بیش از حد ناهموار اجتناب کنیم، زیرا کثیفی بر روی آن ها برجسته می شود. البته، خبر خوب این است که کاغذ دیواری های جدیدی آمده است. بسیاری از برند ها، گزینه های قابل تمیز کردن و حتی قابل شستشو را ارائه می دهند. مهم ترین مسئله قابل ملاحظه هنگام انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای آشپزخانه ما این است که با یک‌ پارچه مرطوب یا حتی برخی از محصولات پاک کننده ملایم‌ بتواند تمیز شود.

 

ما‌ باید همچنین به اشکال ویژه ای که بر روی رول کاغذ دیواری حک شده توجه داشته باشیم:

یک موج – به این معنی است که کاغذ دیواری قابل شستشو است و می تواند در آشپزخانه و سایر اتاق های با رطوبت بالا استفاده شود.

دو‌ موج- یک کاغذ دیواری قابل شستشو است و می توانیم از اسفنج یا پارچه هنگام تمیز کردن استفاده کنیم.

سه موج- می‌توانیم‌ از پاک کننده شیمیایی برای پاک کردن کاغذ دیواری استفاده کنیم.

یک‌ موج و برس- به معنی یک کاغذ دیواری با کیفیت بالاست که در برابر تنش مکانیکی مقاوم است؛ حتی می تواند با برس سخت هم تمیز شود.

کاغذ دیواری آشپزخانه

۲.جنس کاغذ دیواری توصیه شده برای آشپزخانه

 

سه نوع اصلی کاغذ دیواری که حتما برای استفاده در آشپزخانه توصیه می گردد، عبارتند از وینیل، نوامورا و کاغذ دیواری های قابل شستشو.

کاغذ دیواری های وینیل متشکل از یک لایه رنگی/طرح دار چاپ شده بر روی سطح وینیل است. وینیل ماده شیمیایی ساخته شده از اتیلن است، که از گاز طبیعی گرفته شده است. کاغذ دیواری های وینیل با دوام و قابل شستشو هستند و در معرض نور خورشید کم رنگ نمی شوند. تنها اشکال این است که جدا کردن کاغذ دیواری های وینیل می تواند سخت باشد زیرا لایه ی وینیل، آن ها را در برابر آب نفوذ ناپذیر می سازد.

کاغذ دیواری آشپزخانه

نوامورا یک کاغذ دیواری ساخته شده از فوم پلی اتیلن است که مانند پارچه به نظر می رسد و معمولا طرح برجسته دارد- وقتی به آرامی آن را فشار دهیم به حالت اولیه باز می گردد. بسیار با دوام است و تمیز کردن آن آسان است.

کاغذ دیواری های قابل شستشو نباید با کاغذ دیواری های وینیل که در بالا توضیح داده شد، اشتباه گرفته شود. کاغذ دیواری های قابل شستشو یک پوشش پلاستیکی نازک و شفاف دارند که طرح بر روی خمیر کاغذ پایه چاپ می شود. این پوشش آن ها را در برابر لک و آلودگی مقاوم می سازد و این امکان را فراهم‌ می کند که به طور مرتب با پارچه مرطوب تمیز شوند.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع کاغذ دیواری میتوانید این پست را مطالعه فرمایید :  9 گونه اصلی کاغذ دیواری از نظر کاربرد و جنس

۳.انتخاب رنگ و ‌طرح

 

همه اتاق ها بدون کمی رنگ و طرح، خالی و سرد هستند. خوشبختانه، انواع مختلفی کاغذ دیواری برای انتخاب وجود دارد. برخی طرح ها و الگو های بسیار ساده ای دارند در حالی که بقیه بمب انرژی هستند. بسته به مقصود ما از استفاده از کاغذ دیواری در آشپزخانه، می توانیم طرحی ساده و ظریف برای یک دکور کاملا ملایم و آراسته انتخاب کنیم یا طرحی رنگارنگ و پویا که فضا را با نشاط می سازد. معمولا، نکته مهم طراحی کاغذ دیواری رنگ و طرح است. یک طرح پیچیده در ترکیب با رنگ های طبیعی و ساده نمای بهتری دارد در حالی که یک طرح ساده باید با رنگ‌های روشن و برجسته همراه شود.

 

ما باید کاغذ دیواری ای انتخاب کنیم که با رنگ کابینت، میز و ابزار آشپزخانه مرتبط باشد. همچنین انتخاب طرحی که سبک‌ آشپزخانه ما را تکمیل کند بدون آنکه در طول زمان از مد بیفتد نیز مهم است. برای یک آشپزخانه روستایی بهترین گزینه به عنوان مثال نقش‌ گل، سبزیجات، گیاهان یا حیوانات مزرعه است. برای یک آشپزخانه امروزی، باید طرحی مدرن با الگوی هندسی مربع، دایره یا خطوط نامتقارن انتخاب کنیم. می توانیم حتی طرح شبیه آجر، کاشی یا سطح سنگی را انتخاب کنیم.

نکته: به یاد داشته باشید که خطوط افقی اتاق را وسیع تر نشان می دهد، در صورتی که خطوط عمودی ارتفاع آن‌ را بیشتر نشان می دهد. اندازه الگو نیز مهم است. می توانیم فضا را با الگو های بزرگ کاغذ دیواری آشپزخانه، وسیع تر نشان دهیم و می توانیم آن را با الگوهای شلوغ و کوچک مانند طرح خال دار، دنج و صمیمی نشان دهیم.

کاغذ دیواری آشپزخانه

 

۴.یک دیوار اصلی ایجاد کنید

روش های جدید بسیاری برای استفاده از کاغذ دیواری آشپزخانه وجود دارد. دیگر محدود به چهار دیوار همسان و طرح های سنگین نیست، آخرین طراحی ها امکانات بسیار بیشتری ارائه می کند. یک راه عالی برای  نصب کاغذ دیواری به آشپزخانه، برای مثال، ایجاد یک‌ دیوار مرکزی است. می توانیم از رنگ یا کاشی در محل هایی مثل پشت سینک و گاز استفاده کنیم، بنابراین می توانیم کاغذ دیواری آشپزخانه مان را با نصب بر روی تک دیوار، چشمگیر سازیم. و کدام دیوار را باید انتخاب کنیم؟ بهترین گزینه دیواری است که نسبتا صاف است اما جایی است که در حال نشستن یا وارد شدن به اتاق اغلب به آن نگاه می کنیم.

 

هزاران طرح برای انتخاب وجود دارد، و نصب آن بر روی یک دیوار به ما اجازه می دهد چیزی چشمگیر، رنگارنگ و عجیب را تجربه کنیم. طرحی که وقتی به صورت سر تا سر استفاده شود ، ممکن است آشپزخانه ما را ناخوشایند سازد ، می تواند یک نمای با شکوه بر روی یک دیوار بسازد. تنها محدودیت، تصور ماست- می توانیم یک طرح گل دار رنگارنگ یا کاغذ دیواری با طرح گروه موسیقی مورد علاقه خود انتخاب کنیم. باید طرحی را بیابیم که به قلب خانه ما هویت ببخشد. علاوه بر این، حتی اگر کاغذ دیواری بسیار گران است، در یک فضای کوچک نیازی به ایجاد تأثیر بزرگ نداریم.

 

نکته: اگر می خواهیم که دیوار مرکزی تأثیر بیشتری داشته باشد، باید یک آینه بر روی دیوار مقابل قرار دهیم تا اثر کاغذ دیواری در آشپزخانه را افزایش دهیم. و یک توصیه دیگر- پیشنهاد می شود که دیوارهای اطراف دیوار اصلی را به رنگ سفید یا رنگ های یک دست درون کاغذ دیواری درآورید.

کاغذ دیواری آشپزخانه

 

۵.سقف را با کاغذ دیواری آشپزخانه تزئین کنید

سقف فضایی با پتانسیل بالا برای اضافه شدن به نمای خانه ی ماست که اغلب نادیده گرفته می شود. چه کسی می گوید کاغذ دیواری باید روی دیوارهای ما نصب شود؟ چرا نام آن را نادیده نگیریم، کاغذ دیواری ها را از دیوارها جدا کنیم و به سراغ سقف ها برویم جایی که می تواند آشپزخانه ما را تکمیل کند یا حتی تبدیل به مشخصه اصلی طراحی شود! بیایید مانند میکل آنژ فکر کنیم و کلیسای سیستین خودمان را در خانه ایجاد کنیم. استفاده از این دیوار پنجم همچنین می تواند اتاق را با کشیدن چشم ما به سمت بالا بزرگ تر نشان دهد.

 

طراحان داخلی استفاده از رنگ تیره در فضاهای کوچک را توصیه نمی کنند.اما اگر آشپزخانه ما به اندازه کافی بزرگ است، کاغذ دیواری تیره بر روی سقف، سبک خاصی به اتاق می دهد و بسیار لوکس به نظر می رسد.

کاغذ دیواری آشپزخانه

 

۶.پشت قفسه ها را با کاغذ دیواری تزئین کنید

نصب کاغذ دیواری در مکان های غیرمنتظره یک نو‌آوری در طراحی مدرن است. می توانیم به عنوان مثال کاغذ دیواری را پشت قفسه ها یا داخل کشو‌ ها نصب کنیم. این غافلگیری ها هر بار مهمانان ما را شگفت زده می سازد. روش نصب تفاوت چندانی با قرار دادن کاغذ دیواری بر روی دیوار ندارد.

 

اینجا چند نکته وجود دارد که باید در ذهن داشته باشیم:

 

ما باید در انتخاب رنگ بندی بسیار دقت کنیم. بخش های کاغذ دیواری شده در یک فضای رنگ شده ی ساده نمای فوق العاده ای دارد بنابراین کاغذ دیواری پشت قفسه ها می تواند عالی باشد. اما اگر تمایل به رنگ های سرزنده روی دیوارها داریم، باید کاغذ دیواری آشپزخانه با رنگی مشابه انتخاب کنیم.

توصیه می شود چاپ های کلاسیک را انتخاب کنید- چاپ هفت و هشتی ممکن است مد باشد اما به سادگی از مد خارج می شود ولی چاپ های خال دار یا آرت دکو هرگز کهنه نمی شود.

ساده ترین راه این است که به سادگی قفسه خود را اندازه گیری کنیم و کاغذ دیواری را کمی بلند تر و عریض تر برش دهیم تا اطراف قفسه را کاملا بپوشاند.

باید وسایل خود را با دقت انتخاب‌ کنیم- بهترین گزینه حفظ سه رنگ برای نمایی تمیز و مرتب است.

کاغذ دیواری آشپزخانه

 

۷.بک اسپلش را با کاغذ دیواری آشپزخانه تزئین کنید

بک اسپلش آشپزخانه، بخشی از دیوار پشت پیشخوان یا سینک، می تواند در معرض آسیب بسیاری ، از قطرات آب تا ترشح روغن باشد. بک‌اسپلش یک ناحیه کاملا نمایان در آشپزخانه ماست، پس باید زیبا به نظر برسد. اگر می خواهیم کمی سرزندگی و زیبایی به این بخش از  دیوار خود اضافه‌کنیم، یک‌ کاغذ دیواری با رنگ‌های هماهنگ یا روشن می تواند تغییری عظیم ایجاد کند. کاغذ دیواری معمولا آسیب پذیر است، نمی تواند آسیب های محیط آشپزخانه را تحمل کند، به خصوص محل اطراف سینک. ولی در مورد کاغذ دیواری وینیل چطور؟ یک کاغذ دیواری وینیل, ساده برای تمیز کردن و نگهداری, جایگزینی جالب و ارزان برای کاشی است.

کاغذ دیواری آشپزخانه

 

امروزه کاغذ دیواری ها از طرح هایی که در اتاق زیر شیروانی قدیمی دیده ایم بسیار فاصله گرفته است. نصب و‌جدا کردن آن ها آسان تر شده است، سازگار با محیط زیست و قابل شستشو هستند و ما می توانیم از میان صدها بافت، طرح، مواد و رنگ مختلف انتخاب کنیم. از تزئین آشپزخانه با کاغذ دیواری اجتناب نکنید، خارج از انتظارات گام بردارید و برای یک نمای تازه و جالب به مغازه کاغذ دیواری محلی سر بزنید!

برگرفته از وبلاگ دکوراسیون داخلی آیدی کالا

مجله دکوراسیون داخلی آیدی کالا

فروشگاه کاغذ دیواری آیدی کالا

مشاوره تخصصی دکوراسیون داخلی آیدی کالا